Bitcoin pre začiatočníkov — nová skupina pre každého, kto sa chce vzdelávať v Bitcoine bez posmeškov či hejtu. 🌟🙂
BITCOINOVA-SKOLA-logo-FINAL-totalka
čo je to lightning network

Čo je to Lightning Network a ako ušetriť desiatky eur na transakciách

čo je to lightning network

Čo je to Lightning Network a ako ušetriť desiatky eur na transakciách

Transakcie na základnej bitcoinovej vrstve (takzvane on-chain) sú drahé a pomalé. Platiť 2 € za kapučínko, k tomu 1,5 € transakčný poplatok a k tomu čakať niekedy aj pol hodinu na potvrdenie transakcie (teda zaradenie do blockchainu), je proces, ktorý sa nám absolvovať jednoducho nechce.

Túto problematiku si vývojári Bitcoinu takisto uvedomovali a dospeli k riešeniu. Elegantnému, bezpečnému, rýchlemu, lacnému a dokonca aj s lepším súkromím v porovnaní s on-chain platbami. A tým riešením nie je nič iné, než technológia, ktorú nazývame Lightning Network (blesková sieť). Čo to je ako funguje si povieme v tomto článku.

Čo je to Lightning Network

Ako som už v úvode článku spomenul, Lightning Network je nadstavba nad základnou bitcoinovou vrstvou. Túto nadstavbu si vieš predstaviť ako povalu na dome. Bez základu (prízemia), stáť nebude, ale spolu s prízemím vie poskytnúť ďalší úžitok členom domácnosti. Takisto aj sieť Lightning Network nevie existovať bez základnej vrstvy.

ln ako povala-min

A v čom je teda iná oproti základnej on-chain vrstve, na ktorú sme zvyknutí? Rozdiel je vo frekvencii zapisovania transakcií do blockchainu. Na prvej on-chain vrstve je do blockchainu zapísaná každá uskutočnená transakcia, pričom na druhej off-chain vrstve, ktorou je Lightning Network, nám stačí zapísať do blockchainu len dve transakcie – otváraciu a zatváraciu.

Týmto spôsobom vieme minimalizovať transakčné poplatky, keďže platiť budeme len za spomenuté dve transakcie. Teraz sa ti v hlave môže zrodiť otázka: „Ako a kam sa zapíšu nové transakcie?“ Rozumná otázka. Zodpovieme si ju jednoduchým príkladom.

Ideme na kávičku

Určite máš niekde vo svojom okolí svoj obľúbený podnik, kam si chodíš vychutnávať čerstvo namletú kávičku alebo vychladenú čapovanú dvanástku. Predpokladajme, že do svojho obľúbeného podniku chodíš každý deň, teda 30 dní do mesiaca. Každý deň, keď prídeš, si objednáš svoj obľúbený nápoj.

Nevyhnutou podmienkou, aby si si mohol vychutnať kávičku či pivo, je, že za objednávku zaplatíš. Pokiaľ platíš kartou, majiteľ podniku musí za teba zaplatiť transakčné poplatky pre banku. Každý tvoj nákup pre majiteľa zdražie práve o výšku transakčného poplatku.

Platíme „na sekeru“

Jedného dňa ale majiteľ prevádzky príde so zaujímavou ponukou. Pokiaľ si uňho nabiješ kredit, a budeš nápoj platiť z tohto kreditu, dá ti na každý nákup 10 % zľavu. A keď ti na konci mesiaca ostane nejaký zostatok v podobe tvojich kreditov, buď ti zvyšok peňazí vráti alebo ti kredit prenesie do ďalšieho mesiaca.

To je výhodná situácia pre vás oboch. Ty dostaneš zľavu na svoje nákupy a majiteľ prevádzky ušetrí peniaze na transakčných nákladoch. Všimol si, čo sme urobili s množstvom transakcií? Zrazu nebude majiteľ prevádzky musieť platiť poplatky za 30 transakcií, ale len za 2. Tú, kedy si nabiješ kredit, a tú, kedy ti majiteľ vráti neminutý zostatok.

Technologicky by sme mohli problematiku Lightning Network rozoberať ešte v ďalších desiatkach článkov. Pokiaľ si chceš prehĺbiť poznatky v tejto oblasti, odporúčam ti prečítať túto výbornú knihu od českého autora Michala Nováka.

Ako využívať Lightning Network

Pokiaľ si chceš vyskúšať používanie siete Lightning Network na vlastnej koži, máš dve možnosti. Využiť jednoduchšie custodial riešenie alebo trošku náročnejšie, ale zato bezpečnejšie, non-custodial riešenie.

Dobré peňaženky pre Lightning Network:

Nabitie Lightning peňaženky Wallet of Satoshi z priamo z Trezoru:

POZOR

Nezabudni, že nabíjanie svojej Lightning peňaženky z on-chain vrstvy (napríklad cez Trezor) je spojené so zaplatením transakčných poplatkov. Vždycky si teda skontroluj aktuálny stav poplatkov, napríklad cez stránku mempool.space.

Čo si odniesť z tohto článku?

Lightning Network je skvelé vylepšenie Bitcoinu, nakoľko nám umožňuje vykonávať anonymné, rýchle a lacné transakcie po celom svete. Lightning Network nám umožňuje eliminovať transakčné poplatky (okrem otváracej a zatváracej transakcie), vďaka čomu je táto sieť vhodná pre bežné platby.

Skúsiť si Lightning Network odporúčam každému Bitcoinerovi. Sám som s tým dlho otáľal, bál som sa, čo ak niečo pokazím, ale učíme sa na chybách alebo z kvalitných materiálov (ako video vyššie:). Platiť cez Lightning Network je zakaždým krásny zážitok.

Edukáciu máme v krvi ❤️️